net 180118 02Formand Dorte Kronborg siger velkommen og præsenterer kort tankerne om nyskabelse i foreningen samt dagens program. 

Efterfølgende præsenterer næstformand Orla Pedersen foreningens forretningsudvalg og opfordrer kraftigt evt. interesserede til at melde sig, idet forretningsudvalget pt. kun består af 4 personer!.

Netværksmøde Socialøkonomi Nordjylland 18. januar 2018

Foreningens målsætninger og prioriteringer præsenteres. Foreningen vil styrke samarbejdet mellem SØV’er og andre virksomheder, styrke netværket for socialøkonomiske virksomheder og i øvrigt samarbejde med andre netværk. De planlagte aktiviteter for 2018 præsenteres, herunder kurser, temaaftener, netværksarrangementer og festivals.

Christian Helweg fra Råt&Godt præsenterer hans unikke virksomhed. Historikken og passionen bag forretningen, erfaringer og ”do’s and dont’s” samt ambitionerne for udvikling af konceptet.

Til sidst præsenterer Frida Tarp fra Business Aalborg nyeste tanker og trends indenfor socialøkonomi i Aalborg kommune, hvor de væsentligste highlights er et samarbejde med Fokus Folkeoplysning om indsatsen ”Jobfokus”, hvor der skal skabes småjobs til kontanthjælpsmodtagere over 30, som har andre udfordringer end blot ledighed. Kommunen er der ud over en del af det landsdækkende projekt ”Social inklusion via vækstpartnerskaber”, som skal hjælpe virksomheder vil vækst via en social bundlinje.

Netværksmøde Socialøkonomi Nordjylland 18. januar 2018 - (pdf)

Socialøkonomi og socialt ansvar 18. januar 2018 (pdf)